پیشرو، فناور، ارزش آفرین

آرمین تجارت آیدین مهر

Armin Tejarat Aydin Mehr

سبد خرید

استرس گرمایی و راه های مقابله با آن

استرس گرمایی و راه های مقابله با آن

راه های مقابله با استرس گرمایی

فروش دان آماده مرغ و بوقلمون ، شرکت آرمین تجارت آیدین مهر

استرس گرمایی

استرس حرارتی و آسیب های ناشی از آن:

زمانی که دمای تولید شده در عمق بدن ، بیش از دمای دفع شده از پرنده باشد در آن صورت شاهد بروز استرس حرارتی در پرنده ها خواهیم بود. پرندگان روش های مختلفی برای دفع حرارت تولیدی دارند که مهم ترین آن تبخیر آب یا رطوبت از ریه های پرنده می باشد که ما آن را به صورت له له زدن یا افزایش تعداد تنفس در واحد زمان مشاهده می کنیم.

این افزایش تنفس با دفع بیش از حد دي اکسید کربن، تعادل اسید- باز بدن را به سمت قلیایی شدن (آلکالوز) برده و کلسیم یونیزه را که براي استخوان سازي و پوسته تخم مرغ ضروري است، کاهش میدهد.

همچنین نشان داده شده است استرس گرمایی، میزان پتاسیم و سایر مواد معدنی در بدن را کاهش می دهد. همچنین له له زدن و تنفس با دهان باز، یکی از عوامل مستعد کننده بیماري هاي تنفسی است، زیرا هوا از فیلتر طبیعی مجاري بینی عبور نمی نماید.

از دیگر عوارض استرس گرمایی کاهش مصرف غذا است که در طیور گوشتی موجب کاهش رشد و در طیور تخم گذار منجر به کاهش اندازه و میزان تولید تخم مرغ می شود.

خسارات ناشی از استرس گرمایی بستگی به سابقه تجربه استرس حرارتی در پرنده، سن، سویه پرنده، سطح پوشش پر در بدن ، حداکثر دما، مدت زمان استرس حرارتی و میزان رطوبت نسبی هوا و همنچنین تجهیزات رفاهی موجود در سالن دارد.

 

استرس گرمایی

راه هاي مقابله با استرس حرارتی:

۱ – افزایش جریان هوا (استفاده از حداکثر قدرت هواکش ها)، خنک نمودن هواي سالن با استفاده از مه پاش و اسپري آب بر روي دیوار، سقف داخلی و خارجی در طول ساعات گرم روز، در مناطق گرم و خشک میباشد.

۲ – در استرس گرمایی آب بیشتري توسط طیور مصرف می شود، لذا توصیه می شود آب خنک در اختیار گله قرار داده شود تا به کاهش دماي بدن کمک نماید.

استرس گرمایی

۳ – توصیه می شود تغذیه طیور در ساعت هاي خنک تر روز (صبح ها و عصر ها) صورت پذیرد. علاوه بر آن کلیه کارهایی که سبب کاهش فعالیت طیور در طی ساعات گرم روز شود، مفید است.

۴ – اصلاح جیره و تعادل میان ترکیبات آن بویژه کاهش سطح پروتئین خام و تامین کسری اسیدهای آمینه با استفاده از اسیدهای آمینه سنتتیک به همراه استفاده از غذاهایی که هضم راحت تري دارند تاثیر استرس گرمایی را کاهش می دهند.

۵ – استفاده از دان پلت موجب کاهش مصرف انرژي در هنگام غذا خوردن شده و طیور گرماي کمتري را احساس می نمایند.

دان آماده پلت

۶ – بهتر است انرژي جیره با رعایت استانداردهای جیره نویسی از منابع چربی تامین گردد زیرا در مقایسه با سایر مواد مغذي گرماي کمتري را ایجاد مینمایند. همچنین عضلاتی که در له له زدن دخلی هستند از منابع چربی برای انرژی استفاده می کنند.

۷ – نصب فن هاي اضافی، نصب مه ساز ها، استفاده از سیستم هاي مناسب تهویه، سفید کردن سقف بیرونی مرغداري و یا استفاده از روکش هاي آلومینیومی و غیره توصیه می شود.

۸ – تأمین آب آشامیدنی خنک و کم نمک

۹ – نشان داده شده اضافه کردن ویتامین هاي A ،C و E در کاهش اثرات استرس گرمایی موثر بوده است چراکه این ویتامنین ها در کاهش استرس اکسیداتیو ناشی از تنش گرمایی موثر می باشند.

فروش دان آماده مرغ

۱۰ – در استرس گرمایی تعادل اسید- باز بدن به هم می خورد. استفاده از الکترولیت ها در بهبود این عارضه بسیار مفید است.

۱۱ – در فصول گرم سال و در زمان استرس گرمایی توصیه می شود از ضد کوکسیدیوز هایی همچون نیکاربازین و موننسین استفاده نشود.

۱۲ – در اغلب موارد افزایش مصرف آب توسط پرنده ها میزان زنده مانی آنها را در استرس گرمایی افزایش می دهد. بعضی از محققین افزایش میزان زنده مانی طیور را در هنگام استرس گرمایی ناشی از مصرف آب بیشتر با استفاده از مکمل هاي نمکی نظیر بی کربنات پتاسیم، کلرید سدیم، کلرید آمونیوم ، میدانند. همچنین نشان داده شده است که افزودن کلرید پتاسیم، علاوه بر جبران الکترولیت ها، استرس گرمایی را تا حدود زیادي کاهش داده است.

۱۳ – ب- کمپلکس+ مینرال به علت دارا بودن پتاسیم استات، کلرید منیزیم، کلرید سدیم و کلرید پتاسیم در کاهش اثرات استرس گرمایی بسیار مفید می باشند.

گرد آورنده: دکتر وحید حصنی

 

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه، وارد حساب کاربری خود شوید.

موارد مشابه

نقش آرژنین در پرورش طیور

بیشتر بخوانید

استرس گرمایی و راه های مقابله با آن

بیشتر بخوانید

کنجاله سویا ، نور چشم صنعت طیور

بیشتر بخوانید